Praktyczne wskazówki, jak zaoszczędzić na zużyciu podczas drukowania

Żyjemy w czasach, w których drukarki są powszechnym elementem naszych domów i biur. Jednocześnie żyjemy w czasach rosnących cen. Podobnie jak żywność czy energia, koszty związane z drukowaniem dokumentów, których normalnie potrzebujemy, również mogą wzrosnąć. Istnieje jednak kilka prostych i praktycznych sposobów na zaoszczędzenie na zużyciu druku. W tym artykule wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie chronić środowisko.

Wybierz odpowiednią czcionkę

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieistotnym szczegółem, ale nawet tak mała zmiana pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ różne czcionki zużywają różną ilość atramentu. Jeśli więc chcesz oszczędzać, wybierz czcionkę zoptymalizowaną pod kątem oszczędzania atramentu i obserwuj, jak spada jego zużycie. Na przykład Arial jest jedną z najpopularniejszych czcionek, ale zużywa aż o 27% więcej atramentu niż Calibri, Century Gothic czy klasyczny Times New Roman

WSKAZÓWKA: Garamond, Courier, Times New Roman lub Century Gothic należą do najbardziej ekonomicznych i powszechnie używanych czcionek. Jeśli chcesz oszczędzać, unikaj czcionek typu Impact czy Cooper Black – należą one do najmniej ekonomicznych.

Utrzymuj drukarkę w dobrym stanie

Zacięcia drukarki lub brudne głowice drukujące mogą powodować wyciek atramentu z wkładów lub, co gorsza, nieprawidłowe działanie drukarki. Dlatego zalecamy regularny serwis lub rozważenie zakupu lepszego urządzenia.
Jeżeli posiadasz już starszą drukarkę (mającą ponad 5 lat), spróbuj pomyśleć o jej wymianie. Dzisiejsze drukarki ułatwiają Ci pracę. Mogą łączyć się bezprzewodowo z siecią domową, odbierać zadania drukowania z telefonu, a nawet komunikować się. Ale przede wszystkim są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia.

Kupuj w większych ilościach

Chociaż nie ma potrzeby kupowania więcej niż jednego lub dwóch wkładów na raz, planowanie z wyprzedzeniem może skutkować znacznymi oszczędnościami finansowymi. Niektóre z naszych wkładów są dostępne w rozmiarach XXL, a nawet XXXL, co pozwala na jednoczesne uzupełnienie większej liczby wkładów ze zniżką w porównaniu do zakupu dwóch mniejszych wkładów. W naszej ofercie można znaleźć także korzystne opakowania dwu- lub wielopakowe, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze przy zakupie kilku produktów. Dlatego zakup opakowania zbiorczego kosztuje zwykle mniej w przeliczeniu na jednostkę niż zakup pojedynczych wkładów. Oprócz tego, że „multipaki” są korzystniejsze finansowo, oszczędzasz także na transporcie, gdyż nie musisz tak często zamawiać pakietów z rabatem, jak np. zamawiałbyś sam toner. Dodatkowo otrzymasz go za darmo przy zakupach powyżej 160 zł.

WSKAZÓWKA:
HP 106A W1106A XXL
Canon 045H - Cały zestaw

Zoptymalizuj wydajność

Niektóre domyślne funkcje drukarki mogą być ustawione na najlepszą możliwą rozdzielczość druku, nawet jeśli jej nie potrzebujesz. Dlatego zalecamy regularne sprawdzanie ustawień jakości druku i wybieranie opcji, która najlepiej pasuje do większości Twoich prac drukarskich. Jeśli chcesz wydrukować np. zdjęcia lub materiały spełniające funkcję reprezentacyjną, ustaw ją na najlepszą jakość. Jeśli jednak regularnie drukujesz w biurze i nie chcesz drukować dokumentów w najlepszej jakości, zmniejsz ustawienia jakości druku, aby zaoszczędzić atrament i pieniądze.

WSKAZÓWKA: Czy wiesz, że wiele wydruków czarno-białych wykorzystuje coś więcej niż tylko czarny atrament? Jeśli nie określisz opcji „tylko skala szarości”, drukarka może zapewniać wyższą jakość, niż naprawdę potrzebujesz. W przypadku zadań, które nie wymagają koloru, wyłącz te wkłady w ustawieniach drukowania.


Na koniec jeszcze jedna WSKAZÓWKA

Czy przeszkadza Ci mniejszy tekst? Jeśli nie, dzięki tej wskazówce oszczędzaj nie tylko atrament, ale także papier. Drukuj wiele stron na jednym arkuszu. Jest to proste ustawienie w preferencjach drukowania, umożliwiające ustawienie wielu stron na jednym arkuszu.